חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

הילדסהיימר עזריאל

מרבני ברלין במאה ה- 19 [1820 - 1899]

עזריאל הילדסהיימר - נולד בהלברשטאט שבפרוסיה. למד באלטונה שליד האמבורג בישיבה של ר' יעקב עטלינגר גדול התורה שבדור. משם עבר לברלין ולמד ב"בית המדרש", מעין "ישיבה", של ברלין, שנוסדה במאה ה -18 ובה בעת למד גם באוניברסיטת ברלין לשונות שמיות. שם הוכתר בתואר ד"ר.
בשנת 1851 נתמנה לרב בקהילת אייזנשטאט שבהונגריה. שם יסד ישיבה ובית מדרש לרבנים, שכלל בתוכנית הלימודים גם לימוד לשונות וחכמת ישראל. מספר התלמידים גדל משנה לשנה. והמסיימים נתקבלו ברצון כרבנים בקהילות שונות. ר' עזריאל נלחם במאמרים בעיתונות ובחוברות נגד "המתקנים" שהייתה להם אחיזה בעיר. אך בגלל המלחמה במתקנים מחד גיסא, ומאבק של החסידים נגדו מאידך גיסא עקר לברלין. לאחר מו"מ ארוך עם פרנסי ברלין הצליח לייסד את בית המדרש לרבנים, שמיזג בתוכו יסודות של הישיבה המסורתית עם תוכנית לימודים בתחומים של חכמת ישראל לשונות ופילוסופיה.
ר' עזריאל הילדסהיימר היה טרוד מאד בענייני הציבור, אע"פ כן לא חדל מללמד ש"ס ופוסקים בבית המדרש, והשיב תשובות לשואליו מקהילות שונות.
חיבוריו: שו"ת ר' עזריאל הילדסהיימר, וכן ספר חידושים על הש"ס.

מקור הערך: מעובד לפי "גדולי האחרונים" מאת נח עמינח ויוסף ניצן


הערות לערך:
שם המעיר: אור כהן
הערה: בשנת 1951 הוקם בלב השרון מושב עזריאל, על שמו של רבי עזריאל הילדסהיימר. המתיישבים היו עולים מתימן שעלו ארצה בעיקר במבצע מרבד הקסמים.
מקור ההערה: ידע אישי, עדויות, ויקיפדיה.


יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן