חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

מצה - סוגי מצות

לחם עוני הנאכל בפסח

מאפה הנאפה לאכילה בפסח, מקמח ומים, לפני שהספיק להחמיץ ולתפוח. יש סוגים שונים של מצות:

מצה פשוטה: מצה הרגילה, הכשרה לפסח, שהכינו אותה לפי כל דיני הזהירות באפיית מצות, החל בשמירת החיטים משעה שמוליכים אותן לטחינה עד לגמר אפיית המצות. מצה זו קרויה גם מצה ענייה: להכנתה משתמשים במים פשוטים, "מים שלנו", ורק בה יוצאים ידי חובת אכילת מצה בלילה הראשון של חג, שהיא "לחם עוני".

מצה שמורה: מצה שנאפתה מחיטים שנשמרו משעת קצירתן בשדה, ולא רק משעת הטחינה.

מצת יד: נאפית כולה בידיים, המצה העגולה, שצורתה ואופן עשייתה היו מקובלים ברחוב היהודי עד לאמצע המאה ה- 19, כאשר התחילו לאפות מצות במכונה. גם היום יש שמכינים מצות שמורות ומצות מצווה בידיים, ולרוב בצורה עגולה. מצת יד צריכה להיעשות בזריזות רבה; אסור שתעבורנה יותר משמונה עשרה דקות מתחילת הלישה עד גמר האפייה. מהדרים לאכול בליל הסדר מצות שמורות, העשויות בעבודת יד.

מצת מכונה: מצה מרובעת, הנאפית בבית-חרושת. בהכנת מצה זו הכול נעשה על-ידי מכונות ויד אדם כמעט אינה נוגעת בה. עם הופעת מצת המכונה בשוק נחלקו חכמי ישראל בדור ההוא, אם היא כשרה או לא. עד שלבסוף נתקבל ההיתר בכל תפוצות ישראל לאכול מצה העשויה במכונה בחג הפסח.

מצה עשירה: מצה שאת עיסתה לשו במיץ פירות או בביצים, ולא רק במים; היא כשרה לפסח, אך אין יוצאים בה ידי חובת מצה בליל ה"סדר", משום שאינה "לחם עוני". מטעם זה מותר לאכלה גם בערב פסח. מנהג אשכנז שלא לאכול מצה עשירה, ואילו ספרדים אוכלים.

מצת מצווה: המצה שאוכלים בליל הסדר לשם קיום מצוות אכילת מצה. גם שלוש המצות שמשתמשים בהן בליל ה"סדר" ומברכים עליהן נקראות מצות מצווה. ויש קוראים "מצת מצווה" גם למצות שאופים בערב פסח אחר הצוהריים במיוחד בשביל ליל ה"סדר".

מצה שרויה: מצה ששרו אותה במשקים. לפי הדין לאחר שהבצק נאפה אין הוא יכול להחמיץ, ולכן מותר להרטיב - לשרות בנוזל - את המצה האפויה. יש מהדרים הנמנעים מלהרטיב מצות, מחשש שחלק מן הבצק לא נאפה היטב, ובמצה נותר גם קמח בלתי אפוי, היכול להחמיץ בפסח.

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן
ערכים קרובים
מצה
סדר ליל פסח